Tavaly a halálos kimenetelű cápatámadások száma világszerte az elmúlt 20 év legmagasabbika volt, és egyik sem az USA partjainál következett be – derül ki egy friss egyetemi kutatásból. A „világ legveszélyesebb strandján” már idén is áldozatot szedtek a halálos ragadozók!

A Floridai Egyetem múlt héten adta ki a nemzetközi cápatámadásokról szóló, 2011. évi jelentését. Az Egyesült Államokban, azon belül is Floridában öt éves mélypontra esett a spontán cápatámadások száma. Ichtiológusok (halszakértők) szerint a tavalyi 12 halálos kimenetelű támadás azt mutatja, hogy a turisták egyre távolabbi helyekre merészkednek el, ahol azonnali orvosi ellátásra nem igazán van lehetőség.

A tavalyi halálesetek száma duplája a 2010-esnek. Világszerte mintegy 75 támadást jelentettek, amely nagyjából megfelel a tízéves átlagnak. Az Egyesült Államokon belül Florida vitte a prímet, a regisztrált 29 támadásból 11 ugyanis itt következett be.

Idén is történtek már halálos támadások. Januárban a „világ legveszélyesebb strandján”, a dél-afrikai Cape Town Second Beachen ölt meg egy cápa egy fürdőzőt. A halálos baleset egyik szemtanúja látta, ahogy a cápa kiemelkedik a vízből, a férfi mellé úszik, majd elragadja. A 25 éves fiatalember próbált szabadulni, azonban egyik karját letépte a ragadozó. A vízi mentők először nem mertek bemenni a vízbe, majd az egyik begázolt, és a szörfdeszkáján kihozta az akkor még élő áldozatot. A cápa könyékig leharapta az egyik karját, de a mellkasát, vállát és hasát is súlyos sérülések érték, így nem tudták már megmenteni.

Az elmúlt hat évben hat halálos áldozatot követeltek a tengeri ragadozók ezen a helyen, amely a világ legveszélyesebb strandja címet érdemelte ki. A világon egyetlen más állam, vagy ország sem tud annyi halálos cápatámadást felmutatni, mint Second Beach. A legtöbb támadást a bikacápák, más néven zambézi cápák követik el, melyeket az óceán pitbulljainak is neveznek.

A helyiek úgy vélik, hogy a cápákat az Umzimvubu folyóból a tengerbe kerülő szennyezés teszi különösen agresszívvá, mások a sangoma-kra (zulu szó, varázslót jelent) gyanakszanak, akik a parton állati áldozatokat mutatnak be, így azok tengerbe dobott tetemei vonzzák oda a ragadozó halakat.

Az egyiptomi turisztikai honlapokon az ötcsillagos luxusszállodákon, izgalmas vízi sportokon és a különböző bevásárló és szórakozási lehetőségeken kívül viszonylag ritkán hívják fel az utasok figyelmét arra, hogy akár Sharm El-Sheikh partjainál is találkozhatnak cápákkal. A biztosítók általában figyelmeztetik ügyfeleiket, hogy utasbiztosításuk megkötésénél olyan szerződést kössenek, amely a búvárkodásra is fedezetet nyújt.