Betegnek lenni, de különösen orvoshoz járni senki nem szeret. Nem csak azért, mert a várótermekben töltött, sokszor akár órákig tartó várakozási idő alatt a mellettünk ülő összes betegségét elkaphatjuk, de a kezelések, gyógyszerek anyagi vonzata is elrettentő tud lenni. Nem beszélve a beteg és az orvos számára is kínos perceket okozó, borítékban – sűrű pislogások között – átadott hálapénzről.

Sok esetben már előre felkészülünk a vizsgálat vagy beavatkozások végén előálló szituációra, és a boríték ott lapul a táskában vagy a zsebünkben. Nem ez azonban az egyetlen járható út, ha szeretnénk megfelelő színvonalú orvosi ellátásban részesülni. A magán-egészségbiztosítás igénybe vételével garantáltan magas színvonalú szolgáltatást kapunk, legyen szó akár kisebb szakorvosi vizsgálatokról, akár komolyabb beavatkozásokról. Ezzel egy füst alatt búcsút inthetünk az órákig tartó várótermi, vagy a hetekig-hónapokig tartó speciális vizsgálatokra történő várakozásnak, nem utolsósorban pedig megszervezik nekünk az ellátást, így csupán a megadott időpontban kell a vizsgálaton megjelennünk. A legjobb egészségügyi szolgáltatók, orvosok fogadják ilyenkor a pácienst, és nem a lesajnált beteget látják bennünk, hanem egy fizető ügyfelet, akivel érdemes kedvesen, udvariasan bánni. A zsebben lapuló borítékra sem lesz szükség, hiszen a költségek rendezése is a konstrukció része.

Ha már az anyagiaknál tartunk, érdemes az orvosi kezelések valódi költségeiről is néhány szót ejteni, hiszen viszonylag kevesen kérdezik meg háziorvosuktól távozva, hogy tulajdonképpen mennyibe is került a vizsgálat, vagy a kapott kezelés, az adófizetők hány forintjába került a laborvizsgálat, vagy a gerincröntgen.

A magánrendelés egyik nagy előnye, hogy nem kell napokat, heteket várni az ellátásra, igény szerint igen rövid időn belül kapunk időpontot, azonban ennek tetemes anyagi vonzata van. Az internetet böngészve számos magánrendelő árait megtalálhatjuk, melyekből kiderül, hogy például egy tüdőgyógyászati szűrés 7-12 ezer forintba, egy nőgyógyászati citológia 2-14 ezer forintba kerül. A belgyógyászati vizsgálatok átlagosan 8-20 ezer forintos költséget jelentenek, míg a melanóma szűrést valamivel olcsóbban megússzuk:10-15 ezer forintot kérnek el érte. Mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk akkor is, ha allergia tesztre van szükségünk: 23-70 ezer forint közötti összegért igényelhetjük a magánrendelőkben, ha azonban az állami ellátást választjuk, a várakozás hetekre is nyúlhat: ez alatt az idő alatt pedig folyamatosan küzdenünk kell a tünetekkel.

Ezekről az összegekről egy átlag betegnek, aki a TB által finanszírozott egészségügyi ellátást veszi igénybe, természetesen fogalma sincsen, hiszen az állami intézmények falain nem lógnak díjtáblázatok. Őket inkább a jellemző hálapénz-tarifák nagysága érdekli, amely egy kórházi tartózkodás esetén tetemes összegre rúghat, végeredményben tehát az állami rendszerben is fizetünk a szolgáltatásért.

Nem mindegy persze, hogy milyen szolgáltatásért: magán egészségbiztosítás esetében orvos-szakmailag ugyan azonos ellátásban részesülünk, azonban az ellátás körülményeit, az orvosok, nővérek, betegápolók hozzáállását, kedvességét, a beteg-orvos kapcsolatot, a betegtájékoztatást, vagy a legnagyobb különbséget jelentő várakozási időt tekintve égbekiáltó különbségek figyelhetők meg a magán egészségbiztosítás és társadalombiztosítási alapú ellátás között.

Míg korábban a magán egészségügyi szolgáltatások sokak számára megfizethetetlen alternatívát jelentettek, addig a magán egészségbiztosítás megjelenésével, havi néhány ezer forintos kiadás mellett ma már mindenki számára elérhető közelségbe kerültek. Betegként ezzel mindenképpen jobban járunk, hiszen időt és energiát spórolhatunk meg azzal, hogy a biztosító telefonon megszervezi a vizsgálatot a számunkra. A megadott időpontban megkaphatjuk a kezelést kulturált és emberi szempontból is színvonalas körülmények között. A kényelem mellett persze az anyagiak is fontosak: az ellátás költségeit a biztosító téríti meg helyettünk. Aki megbetegszik, éppen elég tehernek érzi tüneteit, és nem vágyik az egészségügyi labirintusok átláthatatlan rendszerére, és arra a pszichikai teherre, amely a várakozás formájában nehezedik rá. A jó hír az, hogy alternatíva már van.