Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Tippek és tanácsok: így készülj a téli fagyokra

Furcsa, mintha a nyár mindig rövidebb lenne, mint a tél: alig ért véget az előző fűtési időszak, és már megint december van! Itt a hideg, a folytonos fázás, behúzott nyakkal közlekedés, egyik megfázás a másik után. De nem csak a szervezetünket érdemes felkészíteni a hidegebb napokra, hanem a lakásunkat is. Lássuk, mi tartozik egy igazán alapos téli állapotfelméréshez!

Bár az igazán heves viharok sokkal inkább a nyár, mint tél velejárói, ilyenkor is előfordulhatnak olyan széllökések, melyek megrongálják a tetőszerkezetet, a rá nehezedő hó alatt is összeroppanhat, a csövek elfagyhatnak, és még sorolhatnánk a télen ránk leselkedő veszélyek sorát. A legjobb tehát, ha felkészítjük ingatlanunkat minden eshetőségre!

Kinti munkálatok

Ellenőrizzük a tető állapotát, szabadítsuk meg az ereszcsatornákat a levelektől, gallyaktól, törmelékektől, hogy az olvadó hó akadálytalanul végigfolyhasson rajta. Ügyeljünk arra is, hogy az ereszcsatornából kifolyó vizet megfelelően elvezessük.

Ellenőrizzük, hogy a kapuk és a melléképületek ajtajai megfelelően záródnak, és zárjunk el minden, télen már nem használt kerti eszközt. Külön vizsgáljuk meg, hogy a külső világítási szerelvények biztonságosak-e. Érdemes külön a kertlépcsőket, korlátokat, járda minőségét is ellenőrizni, ugyanis a vastag hó alatt nem lehet észrevenni, ha ezek tönkremennek. A hibákat feltétlenül javítsuk ki, mielőtt bárki balesetet szenved gondtalanságuk miatt.

Vágjuk vissza az olyan alacsonyan lévő ágakat, melyek kárt okozhatnak nagyobb viharok, vagy a rájuk nehezedő hóréteg miatt. Nem csak a mi, de akár a szomszéd házának tetőszerkezetét, autóját is tönkre tehetik a vissza nem vágott ágak.

A kertekben, ahol a vízvezetékek gyakran kiállnak a földből, a vizet még az első fagy előtt zárjuk el és engedjük ki a csövekből.

Érdemes a kéményeket is kipucoltatni, hogy az égési termékek könnyen távozhassanak, és még véletlenül se áramoljanak vissza szén-monoxid mérgezést okozva! Érdemes szén-monoxid jelző készüléket is beszerezni, amiben mindig ellenőrizzük, hogy működik-e még az elem.

Belső munkálatok

Nincs is annál kellemetlenebb, mikor a legnagyobb hidegben romlik el fűtés! Ezt elkerülendő, évente egyszer, a fűtési szezon előtt érdemes ellenőriztetni karbantartás céljából egy szakemberrel a kazánt, illetve az egyéb fűtési rendszereket.

A hosszabb ideig üresen hagyott épületekben, például a nyaralókban jól zárjunk el valamennyi beltéri és kültéri csapot, és jól bugyoláljuk be őket, hogy a benne maradt víz ne fagyjon bele és a fagy ne feszítse szét a csaptelepet.

Ellenőrizzük, hogy a padlás megfelelően szigetelt-e úgy, hogy közben a szellőzése is megoldott legyen.

Vizsgáljuk meg nyílászáróinkat, hogy megfelelően szigetelnek-e. A kritikus pontoknál zárjuk el a hideglevegő útját párnákkal, de az öntapadós szigetelőszalag is sokat segít. A vastagabb függönyökkel szintén több hőt tudunk bent tartani a lakásban.

Ha elmegyünk otthonról, akkor se vegyük 10 foknál alacsonyabbra a termosztátot, hogy a csövek ne fagyjanak meg.

Vészhelyzetben

Érdemes otthon felszerelkezni egy olyan sürgősségi készlettel is, amely a téli veszélyhelyzetekben, például súlyos havazások, áramkimaradások idején segítségünkre lehet. Ez magában foglalhat gyertyákat, tartalék izzókat, elemeket, a lakásbiztosítás dokumentumait, konzerveket, meleg ruhát, takarókat, lapátot. Nagy eséllyel nem sokszor lesz ezekre szükségünk – habár gyerekkoromban nem egyszer fordult elő, hogy nem tudtunk iskolába menni, és az egész család „otthonrekedt” – de kárunk mégsem származhat abból, ha minden eshetőségre felkészülünk.

Egy jó lakásbiztosítás is jól jöhet!

Az ünnepek alkalmával a fent felsorolt kockázatokon túl jelentősen megnő a betörések és tűzesetek (adventi koszorúk, karácsonyfa…) száma is. Egy jó lakásbiztosítással elkerülhetjük, hogy a bekövetkező károk anyagilag óriási terhet rójanak nyakunkba. Érdemes gondoskodni arról, hogy lakásbiztosításunk tartalmazzon felelősségbiztosítást is., hiszen a lezúduló hó, illetve a csúszós járdán bekövetkező balesetek anyagi felelőssége így nem minket terhel. Ilyen esetekben a kár akár több millió forintra is rúghat, elég, ha egy gépjárműben keletkezett nagyobb kárra vagy tartós egészségkárosodást eredményező balesetre gondolunk. Természetesen, ha nem söpörjük össze lakásunk előtt a nedves falevelet, vagy nem sózzuk fel a járdát, és ennek következtében valaki megsérül, akkor azért nekünk kell vállalnunk az anyagi felelősséget, tehát tartsuk azt is szem előtt, hogy a biztosítás megléte nem váltja ki a gondoskodást!

0 Tovább

Milliók a pincében: jobb, ha biztosítjuk őket!

Egy igazán profi és megfontolt borgyűjtő és borbefektető nem bízza a véletlenre gyűjteménye biztonságát, már csak azért sem, mert később esetleg értékesítheti is azt, akár jóval magasabb áron. A nagyobb veszteségek elkerülése érdekében sokan biztosítást kötnek féltve őrzött gyűjteményükre.

Mi történne, ha egy üveg 1982-es Château Pétrus dekantálásakor kicsusszanna a kezünkből a palack, vagy ha a nyaralásból hazatérve vennénk észre, hogy meghibásodott a klimatizált bortároló, és az összes bor 35 fokban dunsztolódik napok óta? Vagy még rosszabb: az egész pince lángokban áll!

A legjobb, amiben reménykedni lehet, hogy volt biztosítás a gyűjteményre! Na igen, de milyen? A borgyűjteményüket professzionális módon és helyen raktározó befektetők többsége már a raktározási szolgáltatásra szerződéssel egyidejűleg megköti biztosítását, de fókuszáljunk inkább a hobbi gyűjtőkre, akik jellemzően otthon tárolják féltett kincsüket.

A kisebb és olcsóbb gyűjteményekre, amiket jellemzően otthon tárolnak, általában a lakásbiztosítás is fedezetet nyújt. Egy sima mezei lakásbiztosítás azonban még nem jelenti azt, hogy a borospincére is érvényes a biztosítási fedezet, ezek többsége ugyanis legfeljebb lopás- vagy tűzkár esetén térít, ha a lakás ingóságai is biztosítva voltak. Ekkor sem biztos azonban, hogy a fedezeti összeg elegendő a bútorokon, háztartási eszközökön és egyéb berendezéseken kívül a borgyűjteményre is. Nem beszélve az elejtett palackokról, vagy a meghibásodott hűtőberendezés miatt tönkrement borokról, melyekre szintén nem nyújtanak fedezetet a hazai lakásbiztosítási termékek.

Itthon még ne keressük

A nagyobb gyűjteményekre - hasonlóan az egyéb értéktárgyakhoz, így az ezüsthöz, régi érmékhez, vagy ékszerekhez – külön biztosítást szokás kötni tűz-, törés- és lopáskár esetére. Külföldön már jó néhány biztosító foglalkozik borgyűjtemények biztosításával, ilyen például a brit La Playa biztosító, amelyik kifejezetten magán borgyűjtemények számára is nyújt biztosítást, vagy az amerikai Ellis Insurance, amelyik speciális lakásbiztosítást nyújt, borgyűjteményekre kiterjedő fedezettel.

Ezen biztosítások egy része összevont fedezeti összeget határoz meg, azonban az értékesebb gyűjtemények számára, amelyek különösen nagyértékű palackokat is tartalmaznak, érdemes tételes biztosítást kötni, tehát minden egyes palackra külön-külön.

A teljes gyűjteményt együttesen kezelő külföldi biztosítások esetében a fedezet általában palackonként is maximálva van, ami azt jelenti, hogy ha egy – a gyűjteményen belül – értékesebb üveg borral történik valami, nem biztos, hogy a kár teljes összegét megtéríti a biztosító. Az önálló biztosítások esetében a szerződéskötéskor határozzák meg – általában százalékos formában – a vélelmezett helyettesítési értéket, ami akár a többszöröse is lehet a bekerüléskori értéknek.  

A biztosítási díj és a pontos fedezet természetesen az adott biztosítási szerződés függvénye, azonban jellemzően egy 50 ezer dollár értékű borgyűjtemény esetében évi 250 dollárba kerül a biztosítás, ha az ügyfél rendelkezik már az adott biztosítónál lakás-, vagy személygépkocsi biztosítással, máskülönben akár 500 dollárra is rúghat a díj.

A legtöbb biztosítás azonban még így is csak lopás-, illetve tűzkár esetén fizet. De mi van, ha az ügyfél ejti el a becses értékű palackot? Egyes társaságoknál a véletlen törés, sőt a hűtőberendezések meghibásodása is a fedezeti kör része, ha azt tűz, vagy villámcsapás okozta, nem pedig a karbantartás hiánya. A legtöbb biztosító azonban megköveteli, hogy riasztóberendezéssel lássák el a pincét, vagy egyéb tárolót tűz illetve lopás esetére.

Sajnos a borok, csakúgy, mint a műkincsek, a muzeális gépjárművek, vagy az értékes hangszerek biztosításának igényével a magyarországi biztosítóknál jellemzően hiába kopogtatunk, ezek egyelőre csak a nemzetközi biztosítási piacon ismertek.

0 Tovább

Ne az ár, a konstrukció alapján döntsünk!

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarországi lakástulajdonosok általában alulbiztosítják ingatlanjaikat. Mindez persze nem tűnik meglepőnek, ha felidézzük magunkban azt a képet, hogy az emberek egy része az étteremben is elsőként az árat nézi, és sajnos a biztosítások terén is hajlamosak így választani. Pedig érdemesebb lenne azt figyelembe venni, hogy egyáltalán milyen konstrukcióra van szükségünk, nehogy annak a bizonyos olcsó húsnak végül híg legyen a leve.

0 Tovább

Ne az ár, a konstrukció alapján döntsünk!

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarországi lakástulajdonosok általában alulbiztosítják ingatlanjaikat. Mindez persze nem tűnik meglepőnek, ha felidézzük magunkban azt a képet, hogy az emberek egy része az étteremben is elsőként az árat nézi, és sajnos a biztosítások terén is hajlamosak így választani. Pedig érdemesebb lenne azt figyelembe venni, hogy egyáltalán milyen konstrukcióra van szükségünk, nehogy annak a bizonyos olcsó húsnak végül híg legyen a leve.

0 Tovább

Ne az ár, a konstrukció alapján döntsünk!

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a magyarországi lakástulajdonosok általában alulbiztosítják ingatlanjaikat. Mindez persze nem tűnik meglepőnek, ha felidézzük magunkban azt a képet, hogy az emberek egy része az étteremben is elsőként az árat nézi, és sajnos a biztosítások terén is hajlamosak így választani. Pedig érdemesebb lenne azt figyelembe venni, hogy egyáltalán milyen konstrukcióra van szükségünk, nehogy annak a bizonyos olcsó húsnak végül híg legyen a leve.

0 Tovább

csaknyugodtan

blogavatar

Extrém helyzetek, különös események, érdekes történetek, sok-sok tanulság.

Utolsó kommentek